6 maja 2020

Maria Montessori – kobieta, która zrewolucjonizowała edukację

„Edukacja to nie napełnianie wiadra, ale rozpalanie ognia”. - William Butler Yeats

Maria Montessori była jedną z najważniejszych innowatorek edukacyjnych XX wieku. Wywarła głęboki wpływ na edukację małych dzieci na całym świecie.

   

Montessori była pierwszą kobietą, która ukończyła szkołę medyczną na Uniwersytecie Rzymskim. Zaczęła zakładać szkoły dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi. Maria traktowała klasę szkolną, jak laboratorium do obserwacji dzieci i znajdowania sposobów, aby pomóc im w wykorzystaniu pełnego potencjału.

Dr Montessori opracowała skuteczną metodę nauczania, którą można z powodzeniem stosować u każdego dziecka. Maria podróżowała po świecie, zakładała szkoły, wykładała o swoich odkryciach i pisała wiele artykułów. Była prawdziwą pionierką edukacji skoncentrowanej na dziecku. Jej innowacyjne praktyki i pomysły w klasie wywarły głęboki wpływ na edukację małych dzieci na całym świecie.

Montessori zobaczyła że dzieci uczą się najlepiej, kiedy robią to, co ich interesuje, są wtedy zmotywowane do nauki. Dzięki temu uczniowie tworzą pozytywne wyobrażenia o sobie, jako ludziach pewnych siebie i odnoszących sukcesy. Montessori stworzyła specjalnie zaprojektowane materiały dla dzieci w celu wspierania niezależności i zamiłowania do nauki od najmłodszych lat.

Podejście Montessori jest holistyczne i ma na celu rozwój całego dziecka. Podstawą tego podejścia jest przekonanie, że wczesne lata życia są okresem największej zdolności uczenia się.

   

Dnia 6 maja 2020 r. mija 68 lat od śmierci Marii Montessori. Świat zmienia się bardzo dynamicznie i nie są to często zmiany konstruktywne…. Stąd idea budowania pokoju na świecie i pomiędzy ludźmi jest nadal aktualna! Cieszy fakt, że w naszym kraju jest coraz więcej przedszkoli, szkół i osób propagujących w teorii i praktyce pedagogikę M. Montessori.